Ako správne odovzdávať vizitky? Máme pre vás 5 tipov!
Aj v dobe internetu a elektronickej komunikácie majú vizitky svoje miesto v obchodnom prostredí. Aj keď sa zdá, že ich odovzdávanie je bežná vec, každý z nás už určite niekedy zaváhal, kedy by k odovzdaniu malo dôjsť a či má „právo“ ponúknuť vizitku ako prvý. Preto sme sa rozhodli, že do 5 bodov zhrnieme to najpodstatnejšie, čo sa etiky vizitiek.
- Buďte pripravení
Vždy majte pri sebe dostatok vizitiek a uistite sa, že viete, kde ich máte. Hľadanie po vreckách a taškách skutočne nevyzerá dobre. Na druhej strane, nerozhadzujte vizitky ako Večerníček noviny – vizitky nie sú letáky, nerobia vám reklamu, ale odovzdávajú písomný kontakt niekomu, s kým ste sa už zoznámili. - Dobre to načasujte
Často bývame v rozpakoch z toho, kedy má k výmene vizitiek dôjsť. Vizitky sa väčšinou odovzdávajú pri rozlúčení ako potvrdení toho, že „budeme v kontakte“. V praxi je však bežné, že sa tento úkon spája aj so zoznámením. - Kto bude prvý?
Teraz už vieme, že vizitky sa dávajú pri zoznámení alebo rozlúčke. Ale kto má iniciovať túto akciu? Platia tu podobné pravidlá ako pri podávaní ruky a predstavovaní – vizitky ako prvý odovzdáva hosť, starší, vyššie postavený. Rovnako ako pri pozdrave, aj tu platí pravidlo pravej ruky. Vizitku sa navyše snažte odovzdať tak, aby z nej mohol ten druhý ihneď čítať. - Pozor na poznámky!
Ak dostanete vizitku, je slušné si ju pozrieť a letmo prečítať. Jej schovanie do tašky alebo vrecka hneď po prevzatí sa považuje za nezdvorilé. Chybu urobíte aj vtedy, ak na vizitku začnete hneď niečo písať. Ak si chcete k dotyčnej osobe dopísať nejakú poznámku, urobte to až po rozlúčke. - Nepíšte si tam poznámky!
Rovnako ako v predchádzajúcom bode je neslušné si vpisovať do cudzej vizitky pred jej majiteľom, rovnako tak neprofesionálne pôsobia vaše vlastné vizitky, na ktorých ste ceruzkou opravili napríklad telefónne číslo alebo e-mail. Vpisovanie ďalších informácií perom na svoju vlastnú vizitku je veľmi nevhodné. Možno si myslíte, že je škoda vyhadzovať staré vizitky, ale verte, že je to oveľa lepšie, ako keby ste ich rozdávali počmárané. Netreba snáď pripomínať, že špinavé, ohnuté alebo inak poškodené vizitky patria do koša, nie na stretnutie.
Ako sme uviedli v článku – rozdávanie vizitiek má mnoho spoločného s predstavovaním. Akými pravidlami etiky sa treba riadiť nám krásne zhrnul pán Špaček vo svojej relácii.