Ako pripraviť tlačové dáta?

Premýšľate, v akom formáte dodať tlačiarni dáta, na čo si dať pozor pri práci s textom a obrázkami alebo v akom farebnom priestore pracovať s dokumentami? V našom článku vám poradíme, čo obnáša príprava tlačových dát a na čo nezabudnúť, aby sme dokumenty vytlačili presne podľa vašich predstáv.

Aký program vybrať na prácu s dátami?

Tlačové podklady vždy vytvárajte v špeciálnych grafických programoch, ako sú napríklad Corel alebo Adobe InDesign. Jednoducho v nich totiž nastavíte rozmery, ktoré budú zodpovedať skutočnej veľkosti výslednej tlačoviny – teda v pomere 1:1.

Nezabudnite, že všetky stránky dokumentu by mali mať rovnakú veľkosť a orientáciu. Viacstranové dokumenty je lepšie dodávať v jednom súbore a strany radiť tak, ako idú za sebou.

V prípade, že chcete vytlačiť určité stránky na šírku a zvyšné na výšku, je lepšie dodať nám podklady zvlášť. Potom je však nutné, aby sa názvy súborov zhodovali s číslami stránok.

V akom formáte dodávať tlačové dáta?

Formát dát je dôležitý, preto nám dáta vždy posielajte v tlačovom súbore PDF, ktorý sa na každom zariadení zobrazuje rovnako. Budete tak mať istotu, že sa dokumenty nevytlačia inak, než by ste chceli. V špeciálnych grafických programoch, ako sú napríklad Adobe Acrobat Pro, pdfToolbox alebo PitStop Pro, môžete do súboru vkladať ďalší text alebo obrázky. Vektorové formáty, do ktorých patrí aj PDF, navyše umožňujú zväčšiť grafiku bez straty kvality.

Naopak, neodporúčame dáta posielať v rastrových alebo bitmapových formátoch, s ktorými sa nedá pred tlačou pracovať. Medzi také formáty patrí napríklad JPEG a JPG, TIFF alebo PNG. Tieto formáty sú, naopak, vhodné na prácu s obrázkami.

CMYK, alebo RGB?

Pri príprave tlačových dát používajte farebný model CMYK, ktorý obsahuje kanál azúrovej (C), purpurovej (M), žltej (Y) a čiernej (K) farby. Tento priestor sa používa pri tlači reklamných materiálov, ako sú vizitky, letáky a brožúry alebo kalendáre.

Konkrétne odporúčame používať nové medzinárodné referencie FOGRA51 a FOGRA52, ktoré vychádzajú z normy ISO 12647-2:2013. Aby sme pri tlači zaistili bezchybnú zhodu farebnosti, všetky naše stroje sme skalibrovali a softwarovo certifikovali. Ak máte dáta vytvorené podľa predchádzajúcich noriem FOGRA39 a FOGRA47, bude ich treba upraviť v súlade s platnou normou.

Ak by ste nám dodali dáta v modeli RGB (červená, zelená, modrá), mohlo by pri konverzii do požadovaného režimu dôjsť k určitým zmenám. Tieto odchýlky sa, bohužiaľ, nedajú ovplyvniť. Sú totiž spôsobené menším farebným priestorom režimu CMYK. Aj napriek tomu, že CMYK dokáže vytvoriť 85 až 90 % farieb modelu RGB, môže sa stať, že bude dokument obsahovať farbu, ktorá nie je v modeli CMYK. Nahradí ju preto takou, ktorá je najbližšie pôvodnej farbe. V dôsledku toho môže dôjsť k farebným odchýlkam.

Farebný priestor RGB sa používa pri zobrazovaní na monitoroch, ktoré vyžarujú svetlo. Tlačoviny, naopak, svetlo odrážajú. Ľudské oko na svetlo a jeho intenzitu reaguje, a preto výsledné farby vníma inak.

Ako pracovať s textom?

Nepoužívajte písmo, ktoré je menšie než 5 b. a linky tenšie než 0,1 b. Myslite aj na správnu vzdialenosť textu od okrajov, ktorá je 5 milimetrov. Ak by ste chceli, aby sme grafiku vytlačili až do okrajov, nastavte ju tak, aby presahovala výsledný formát minimálne o 3 milimetre. Rovnaké spady nastavte aj pri exporte do súboru PDF. Žiadna tlačiareň totiž nedokáže tlačiť až do okrajov papiera, a preto v takom prípade musí grafika presahovať okraj dokumentu.

Do tlačového PDF pridajte aj orezové značky, ktoré určujú čistý formát dokumentu. Tieto tenké čierne čiary stanovujú, kde sa má orezať papier, aby bolo všetko správne vytlačené. Orezové značky by mali byť umiestnené približne 2 až 3 milimetre od čistého orezového formátu. Priestor za týmito tlačovými značkami, ktorý bude následne orezaný, sa označuje ako spadávka. Pridaním spadávky zaistíte, aby sa pri okraji vizitky alebo brožúry neobjavil nepotlačený prúžok. V prípade, že by ste do PDF neumiestnili orezové značky, mohlo by sa to stať.

Aké je správne rozlíšenie obrázkov?

Dodanie obrázkov v správnom formáte je tiež veľmi dôležité. Aby boli dokumenty vytlačené v tej najlepšej kvalite, malo by byť minimálne rozlíšenie obrázkov 200 ppi (pixel per inch alebo počet bodov na palec). V opačnom prípade by obrázky mohli byť neostré.

Rovnako ako nie je dobré posielať obrázky v menšom rozlíšení než 200 ppi, vyhnite sa aj posielaniu príliš veľkých obrázkov. Tlačový súbor by mal obrovskú veľkosť a bolo by zložité s ním pracovať. Ideálna veľkosť obrázkov je 300 ppi. Medzi najčastejšie formáty používané pri tlači patria JPG, EPS, TIFF alebo PSD

Už stačí len odoslať

Vo väčšine grafických programov sa dajú pri exporte do PDF ľahko vybrať preddefinované presety pre tlač, ktoré je vhodné využívať. Pred odoslaním do tlačiarne tiež nezabudnite skontrolovať, či sú dáta správne pripravené. Ak dáta v počítači nedokážete otvoriť, alebo sa otvárajú príliš dlho, pravdepodobne s nimi budeme mať problémy aj my.

Správne pripravené dáta následne nahrajte pri objednávke vo svojom klientskom účte Point4me. V prípade, že by ste dokumenty poslali napríklad v nesprávnom formáte, kontaktujeme vás a všetko spolu vyriešime. Na kvalite tlače nám záleží, preto podklady pred tlačou vždy kontrolujeme.

Nie ste si istí prípravou tlačových dát alebo potrebujete poradiť s výberom materiálu? Ozvite sa nám. V Point4me vám radi pomôžeme.

Sdílejte článek dál

Další články

Kedy využiť digitálnu tlač?

Kedy využiť digitálnu tlač?

Chystáte sa na tlač letákov, plagátov alebo vizitiek? Poradíme vám, kedy využiť digitálnu tlač, aké sú jej výhody, ale aj na čo si dať pozor pri príprave tlačových...
Otevřít článek Kedy využiť digitálnu tlač?