Ako vybrať správnu gramáž papiera?

Chystáte sa na tlač reklamných materiálov? Tak budete pravdepodobne riešiť aj výber gramáže. Viete však, akú gramáž papiera zvoliť pri tvorbe vizitiek, letákov, brožúr alebo kalendárov? Poradíme vám.

ČO ZNAMENÁ GRAMÁŽ PAPIERA?

Gramáž papiera označuje hmotnosť papiera s veľkosťou jedného metra štvorcového. Platí, že čím väčšiu má papier gramáž, tým je pevnejší a tvrdší. Klesá aj jeho priesvitnosť. Gramáž papiera sa označuje skratkou gms alebo g/m².

AKÚ MÁ PAPIER GRAMÁŽ?

Gramáž papiera A4 je bežne 70 až 90 g/m². Jeho výhodou je, že sa s ním skvele pracuje. Môžete naň písať, bez problémov ho môžete aj strihať, skladať alebo ohýbať. Gramáž papiera do tlačiarne, ktorý je vhodný na jednostrannú tlač životopisov, zmlúv, objednávok, faktúr a ďalších interných materiálov, je najčastejšie 80 g/m².

Ak však plánujete tlačiť obojstranne, zadovážte si kancelársky papier s gramážou 90 g/m². Tento papier je vhodný aj na farebnú tlač. Ak by ste totiž obrázky, tabuľky alebo farebné grafy tlačili na papier A4 s nižšou gramážou, mohli by sa jednotlivé obrazce navzájom prelínať a cez papier presvitať.

LETÁKY, VOUCHERY, KALENDÁRE A VIZITKY

Pri tlači letákov je lepšie siahnuť po papieroch s väčšou gramážou, ktoré pôsobia luxusným dojmom. Na letáky je ideálny papier s gramážou 115 až 150 g/m². Tento papier je tvrdší, a tým pádom odolnejší proti natrhnutiu. Pri vhodení do schránky sa tak ľahko nepokrčí.

Pri kalendároch je tiež lepšie siahnuť po vyššej gramáži. V Point4me tlačíme kalendáre na tvrdý papier s gramážou 115 až 200 g/m². Fotky tak lepšie vyniknú a kalendár pôsobí exkluzívnym dojmom.

Ak sa chystáte vytvárať luxusné vouchery alebo pozvánky, siahnite po silnejšom a pevnejšom papieri. Gramáž papiera, z ktorej sa tieto reklamné tlačoviny vyrábajú, je obvykle 200 až 300 g/m². Na pretrhnutie tvrdého papiera s vyššou gramážou už musíte vynaložiť viac sily. Pri skladaní, orezávaní a prehýbaní si môžete pomôcť napríklad špeciálnym rezačom alebo nožnicami.

Pre zaujímavosť vám tiež prezradíme, že gramáž štvrťky – teda papiera, na ktorý sa kreslí a maľuje – je spravidla o niečo vyššia. Napríklad štvrťka A4 má gramáž 180 až 220 g/m². Zadovážite si ich v rôznych formátoch.

POTREBUJETE PORADIŤ?

Ak si nie istí, aký papier vybrať, napíšte nám a my vám pošleme vzorkovnicu materiálov zdarma. Nájdete v nej ukážky najobľúbenejších druhov papiera v najčastejšie používaných gramážach. Ľahko sa tak rozhodnete, aký materiál a gramáž papiera vybrať. Vzorkovnicu sme zostavili tak, aby ste si v nej mohli pozrieť rôzne druhy papierov – od matných a lesklých cez ofsetové a samolepiace až po exkluzívne papiere alebo špeciálne fólie.

Sdílejte článek dál

Další články