Typy papiera: Ako ovplyvnia výsledok vašej práce?

Vybrať si ten správny druh papiera na tlač firemného materiálu môže byť celkom tvrdý oriešok. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, pripravili sme si pre vás článok o najčastejších typoch papiera a rozdieloch medzi nimi. Možno vám to pomôže rýchlejšie sa zorientovať pri výbere a dosiahnuť taký výsledok, aký očakávate.

AKÉ DRUHY PAPIERA POZNÁME?

Na trhu existujú rôzne druhy papiera na tlač. Základné rozdelenie odlišuje natieraný, nenatieraný papier a špeciálne druhy papiera. Každý druh sa pritom hodí na iné typy tlačovín. Záleží samozrejme aj na gramáži a na konkrétnych predstavách zadávateľa.

NATIERANÉ PAPIERE: MAT, ALEBO LESK?

Natierané papiere majú svoj názov podľa typu povrchovej úpravy. Papier je pokrytý ešte povrchovou vrstvou v lesklom alebo matnom variante. Keď si predstavíte akýkoľvek leták, je to ono. Matné a lesklé papiere majú rovnaké využitie. Záleží len na vašom vkuse, ktorá verzia sa vám viac páči. Všeobecne platí, že lesklý variant má sýtejšie podanie farieb a preto je výraznejší. Druhy papiera a vhodnosť ich použitia odlišuje gramáž.

Materiál: Krieda mat 115-200 g/m2
Materiál: Krieda lesk 115-200 g/m2
Využitie: vnútorné strany brožúr, letáky, skladačky, plagáty s nižšou gramážou, stolové kalendáre, lepené katalógy a bloky

Materiál: Krieda mat 200-350 g/m2
Materiál: Krieda lesk 200-350 g/m2
Využitie: obálky brožúr, diplomy, visačky, kartičky, jedálne lístky, nástenné kalendáre, lepené a zošívané katalógy, letáky, plagáty, vizitky

OFSETOVÉ PAPIERE

Ofsetový papier patrí do kategórie nenatieraných papierov. Nemá ďalšiu vrstvu, takže viac saje a dá sa naň ľahšie písať. Ofsetové podklady dobre absorbujú farbu, výsledná tlač má teda intenzívne odtiene, ale nie je taká žiarivá ako napríklad lesklá krieda. Povrch ofsetového papiera je matný a mierne drsný. Ofsetové papiere sa používajú na tlač katalógov, dokumentov a kníh.

Materiál: Bezdrevný ofset 80-100 g/m2
Využitie: firemný hlavičkový papier, vnútorné listy brožúr a katalógov

Materiál: Bezdrevný ofset 100-200 g/m2
Využitie: poznámkové bloky, vnútorné listy brožúr a katalógov, letáky, skladané letáky, jedálne lístky

Materiál: Bezdrevný ofset 200-350 g/m2
Využitie: objednávacie kartičky, obálky, diplomy

ŠPECIÁLNE DRUHY PAPIERA A EXKLUZÍVNE EDÍCIE

Okrem kriedy a ofsetu sa dá tlačiť aj na samolepiaci papier. Ten sa hodí v prípade, že potrebujete výrobu a tlač samolepiek. V ponuke nájdete štandardné obdĺžnikové formáty aj dodatočné povrchové zušľachtenie. Samolepky sú k dispozícii v lesklom aj matnom variante. Aby sa dali dobre odlepiť, je papier, na ktorom sa fólia nachádza, vzadu narezaný.

Samolepiaci papier matný  177 g/m2
Samolepiaci papier lesklý  167 g/m2
Možnosti potlačených formátov: A4, A5, A6, A7, DL, 310x450 mm, vlastný formát
Využitie: samolepky, etikety

Okrem samolepiek existujú aj rôzne luxusné papiere s povrchovou úpravou. Obvykle sa používajú na tlač vizitiek, prianí a PF. Majú vyššiu gramáž a povrchovú úpravu, vďaka ktorej vyzerajú na pohľad aj na dotyk inak než ofsetový alebo kriedový papier. Niektoré majú štruktúru dreva alebo plátna, iné disponujú vysokým leskom rôznej farby.

Exkluzívne papiere
Splendorgel  Extra White  340 g/m2
Splendorlux 1 Premium White  250 g/m2
Constellation Snow Tela  280 g/m2
Acquerello Avario  280 g/m2
Woodstock Betulla  285 g/m2
Sirio Pearl Ice White  300 g/m2
Sirio Pearl Platinum  300 g/m2
Využitie: vizitky, priania, PF

 

Medzi špeciálne druhy papiera patria aj reflexné papiere a pohľadnicový kartón. Hodia sa na tlač plagátov, reflexných letákov a tlač pohľadníc. Dajú sa potlačiť špeciálnou fóliou, ktorá nájde využitie na športových súťažiach alebo ako prestieranie v reštauráciách.

Špeciálne papiere
Reflexný žltý  90 g/m2
Reflexný oranžový  90 g/m2
Pohľadnicový kartón 300 g/m2
Využitie: letáky, reflexné plagáty, pohľadnice

Špeciálne fólie YUPO Blue  158 g/m2
Využitie: štartovné čísla na tričkách, prestieranie do reštaurácií, terče

POTREBUJETE SI DRUHY PAPIERA OHMATAŤ? NAPÍŠTE NÁM O VZORNÍK ZDARMA

Dotyk je v prípade typov papiera rozhodujúci a môže vás presvedčiť skôr než tisíc slov. Preto sme pre vás pripravili vzorník najobľúbenejších druhov papiera v najčastejších gramážach.

Potrebujete vedieť, aký je rozdiel medzi 250 g/m2 a 350 g/m2 kriedou? Jednoducho nám napíšte o vzorník papiera zdarma. Budete ho mať vždy po ruke, keď budete potrebovať vybrať vhodný papier pre vaše firemné materiály. Okrem kriedových a ofsetových papierov si v ňom môžete pozrieť aj rôzne druhy exkluzívnych a špeciálnych papierov.

Sdílejte článek dál

Další články