Väzba V1: Ako vyzerá? A kde ju použiť?

Chystáte sa na výrobu brožúry? Tak vás čaká dôležité rozhodnutie – výber správnej väzby. Jedným z najobľúbenejších typov je šitá väzba V1. Poradíme vám, kde je vhodné jej použitie, aký počet strán zvoliť a na čo by ste si mali dať pozor.

Čo je väzba V1?

Táto väzba je mäkká a šitá. Spoznáte ju podľa toho, že má na chrbte jednu až štyri sponky, skobičky alebo očká. A to v závislosti od zvoleného formátu. Zošitová väzba V1 a lepená väzba V2 patria medzi najpoužívanejšie. A má to svoj dôvod.

Od zošitov cez ročenky až po luxusné katalógy

Zošitová V1 väzba je ako stvorená na celý rad publikácií. Pôsobí elegantne, je jednoduchá, a preto ju radi používajú jednotlivci a firmy.

Využijete ju hlavne na tlačoviny menšieho rozsahu, ako sú firemné dokumenty, časopisy alebo katalógy. Pri týchto tlačovinách je dobré siahnuť po šitej V1 väzbe s lesklou alebo matnou obálkou, ktorá má vyššiu gramáž než vnútorné listy – spravidla 150 až 300 g/m². Pôsobí vďaka tomu reprezentatívnejším dojmom.

Takisto sa väzba V1 hodí napríklad na omaľovánky alebo interné dokumenty, ako sú ročenky, návody a cenníky. Tu už nie je nutné investovať do kvalitnejšej obálky. Veľkou výhodou je to, že zošívané brožúry bez obálky zvládneme rýchlo vyrobiť.

brožúra V1

Osem, dvadsať alebo šesťdesiat?

Pri vytváraní brožúry myslite na to, aby väzba V1 mala vždy počet strán, ktorý bude deliteľný štyrmi. Vytvoriť môžete brožúru s ôsmimi, dvanástimi, šestnástimi alebo dvadsiatimi stranami. V Point4me najčastejšie tlačíme publikácie s 8 až 64 stranami.

Počet strán deliteľný štyrmi má svoje opodstatnenie. Pri výrobe sa totiž jednotlivé vnútorné listy ohnú, potom sa skladajú na seba a zošijú sa spolu s obálkou v chrbte. Ak už teraz viete, že vaša tlačovina nebude spĺňať túto základnú požiadavku, poobzerajte sa po inej väzbe.

Pri výbere formátu môžete byť, naopak, kreatívnejší. Môžete si vybrať A6, A5 alebo A4. Pri katalógu, v ktorom predstavujete pestrú ponuku letných zájazdov, alebo pri časopise zameranom na interiérový dizajn je lepšie siahnuť po väčšom formáte – teda A4. Naopak, pri návodoch, kde nie je nutné opisovať všetko do detailov, vám bude stačiť aj menší formát. Ten navyše bez problémov priložíte aj k produktu.

Vybrať správny papier je hračka. Keď viete, ako na to

Pre publikácie do osemdesiatich strán odporúčame vybrať kancelársky papier s 80 g/m². Ak sa rozhodnete siahnuť po inej gramáži, môže sa líšiť aj „povolený“ počet strán, ktorý sa zmestí do väzby.

V našom vzorníku nájdete klasický ofsetový papier s gramážou 80 g/m². Pre luxusnejšie brožúry ponúkame kriedový papier v lesku či mate s rôznou gramážou – od 115 g/m² cez 130 g/m² až po 150 g/m².

Neviete si rady? Na to je tu Point4me

Ak si stále nie ste istí, akú väzbu vybrať pre svoju publikáciu, ozvite sa nám. Radi vám poradíme s výberom a navrhneme riešenie, ktoré bude spĺňať aj tie najnáročnejšie požiadavky.

Sdílejte článek dál

Další články