CMYK, RGB a Pantone - Na čo si dať pozor pri farebnej tlači?

Čaká vás farebná tlač? Tak by ste sa mali zamerať na to, v akom farebnom modeli pripravujete tlačové dáta. Poradíme vám, aké sú rozdiely medzi CMYK, RGB a Pantone a tiež, ako previesť tlačové farby z jedného modelu do druhého.

 

FAREBNÝ MODEL CMYK

Tento farebný model používajú tlačiarne – napríklad pri tlači reklamných materiálov, ako sú letáky a brožúry, vizitky alebo kalendáre.

Ak sa teda chystáte na prípravu tlačových dát, pracujte s farebným modelom CMYK. Budete tak mať istotu, že sa obrázok vytlačí presne tak, ako ho vidíte na počítači.

Medzi CMYK farby patria:

  • azúrová (Cyan)
  • purpurová (Magenta)
  • žltá (Yellow)
  • čierna (Key)

Konečná podoba farieb v modeli CMYK závisí tiež od toho, aké kvalitné máte farby v tlačiarni a aj samotnú tlačiareň. Ak chcete, aby bola farebná tlač naozaj kvalitná, obráťte sa na profesionálnu tlačiareň.

FAREBNÝ MODEL RGB

Druhým farebným modelom je RGB, s ktorým sa stretnete na monitoroch elektronických zariadení. RGB farby sú červená, zelená a modrá. Výsledné odtiene sa následne vytvárajú zmiešaním týchto troch farieb v rôznych pomeroch.

A čím je spôsobený rozdiel? Zatiaľ čo tlačoviny svetlo odrážajú, monitory svetlo vyžarujú. Oko tak jednotlivé farby vníma inak.

FAREBNÝ MODEL PANTONE

Tento farebný model obsahuje mnohonásobne viac farieb než model CMYK alebo RGB. Jeho hlavnou výhodou je to, že si môžete vybrať konkrétny odtieň naozaj presne – podľa svojich predstáv.

To využijete napríklad v momente, keď tvoríte firemné logo a chcete, aby boli farby všade identické. To znamená, že vybraný odtieň bude vždy rovnaký, nech už ho vytlačíte kdekoľvek.

Ak sa chystáte na farebnú tlač, nevyberajte si odtieň z modelu Pantone online. Vyžiadajte si radšej vytlačený vzorkovník, z ktorého si vyberiete konkrétnu farbu.

Chcete tlačiť v odtieňoch Pantone v Point4me? Kontaktujte nás na zákazníckej linke. Pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku.

NA ČO SI DAŤ POZOR PRI PREVODE RGB NA CMYK?

Pri príprave tlačových dát treba pamätať na to, že pri konverzii farieb z jedného modelu do druhého môže dôjsť k určitým odchýlkam. Farebný model CMYK totiž obsahuje menej farebných odtieňov než model RGB.

Ak vo farebnom modeli CMYK nebude požadovaná farba, pri farebnej tlači sa nahradí odtieňom, ktorý sa najviac podobá na ten pôvodný. Z tohto dôvodu je lepšie pracovať s modelom CMYK už v počítači.

AKO PREVIESŤ DOKUMENTY Z RGB DO CMYK?

Prevod sa najlepšie robí v špeciálnom softvérovom programe. A to už vo chvíli, keď začnete pracovať na grafike. Okrem grafických editorov existujú aj online programy, vďaka ktorým farebné modely jednoducho prevediete.

Počítajte s tým, že pri prevode farieb z RGB na CMYK sa jednotlivé odtiene zmenia, zníži sa ich kontrast a aj pestrosť. Výhodou však je, že budete mať jasnú predstavu o tom, ako budú tlačové farby vyzerať. Rovno ich tak môžete upraviť podľa vlastných predstáv.

KVALITNÁ TLAČ? JEDINE V POINT4ME

Chystáte sa tlačiť reklamné materiály, ako sú brožúry a letáky, kalendáre alebo vizitky? Všetky produkty vám zhotovíme v tej najlepšej kvalite.

Nie ste si istí, akú gramáž papiera vybrať, alebo na čo sa zamerať pri tlači? Radi vám poradíme.

Sdílejte článek dál

Další články