Farebnosť: čo si postrážiť pri tlači?

Na čo si dať pozor, keď riešite farebnosť reklamných tlačovín? Poradíme vám, ako sa vyhnúť farebným odchýlkam, ako sa čo najlepšie zorientovať v jednotlivých skratkách alebo aké sú rozdiely medzi jednotlivými farebnými modelmi.

AKO SA VYHNÚŤ FAREBNÝM ODCHÝLKAM

Ak sa chystáte vytlačiť reklamné tlačoviny, mali by ste mať aspoň nejakú predstavu o tom, akú rolu hrá pri tlači farebnosť. V ofsetovej tlači se bežne používa farebný model CMYK, ktorý sa skladá zo štyroch farieb:

  • azúrová (Cyan),
  • purpurová (Magenta),
  • žltá (Yellow)
  • a čierna (Key / blacK).

Tento farebný priestor sa používa napríklad pri tlači reklamných materiálov, ako sú letáky, vizitky, ale aj kalendáre na stenu alebo brožúry. Aby sme zaistili, že vytlačené materiály budú jednotné, riadime sa medzinárodnými referenciami FOGRA51 a FOGRA52, ktoré vychádzajú z normy ISO 12647-2:2013.

Pretože chceme, aby ste boli s vytlačenými materiálmi spokojní, zakladáme si na bezchybnej zhode farebnosti. Všetky naše stroje sme preto skalibrovali a softwarovo certifikovali.

V ČOM SA LÍŠIA CMYK A RGB?

Na monitoroch a obrazovkách sa farby, naopak, zobrazujú v modeli RGB, kam sa radí červená, zelená a modrá farba. Majte vždy na pamäti, že farby na monitore sa zobrazujú inak, než ako budú v skutočnosti vyzerať na papieri.

Pri konverzii do stanoveného režimu sa totiž môžu niektoré farby zmeniť. Farebný priestor CMYK obsahuje 85 až 90 % farieb modelu RGB, je teda o niečo menší. Ak by ste preto v tlačových dátach v modeli RGB mali farbu, ktorá vo farebnom modeli CMYK chýba, bola by nahradená podobnou farbou. A z tohto dôvodu by mohlo dôjsť k farebnej odchýlke. Svoju rolu však hrá aj typ tlačiarne, štruktúra papiera alebo osvetlenie. Ľudské oko totiž vníma inak farby na monitore a papieri. Objektívne sa však dajú jednotlivé farby skontrolovať meraním farebnosti.

FAREBNOSŤ: AKO SA ZORIENTOVAŤ?

Uvedené čísla udávajú počet farieb na každej strane papiera:

  • – jednostranná čiernobiela tlač,
  • farebnosť 1/1 – obojstranná čiernobiela tlač,
  • farebnosť 4/0 – jednostranná plnofarebná tlač,
  • farebnosť 4/4 – obojstranná plnofarebná tlač.

Pred lomkou je uvedený počet farieb na prednej strane listu, za lomkou nájdete počet farieb na zadnej strane. Všeobecne sa predpokladá, že 1 patrí čiernej farbe, 4 farby sú tvorené modelom CMYK.

V praxi sa môžete stretnúť aj s ďalším označením, ako je napríklad:

  • farebnosť 3/0 – predná strana je potlačená tromi farbami, druhá strana nie je potlačená,
  • farebnosť 2/2 – každá strana je potlačená dvomi farbami.

Pri týchto označeniach je nutné definovať, o aké farby ide.

AKÁ JE IDEÁLNA FAREBNOSŤ?

Pred odoslaním dát do tlačiarne si vždy premyslite, akú farebnosť tlačoviny vyberiete. Platí, že plnofarebná tlačovina je vždy drahšia než jednofarebná tlačovina.

Nedá sa povedať, aká farebnosť je ideálna. Vždy záleží na konkrétnom účele. Zatiaľ čo interné firemné dokumenty môžete bez obáv tlačiť čiernobielo, reklamné materiály zaujmú zákazníkov alebo klientov oveľa viac, ak ich vytlačíte farebne.

RADI VÁM PORADÍME

Neviete si rady? Ozvite sa nám. Pomôžeme vám s čímkoľvek od výberu správneho materiálu a povrchovej úpravy cez prípravu tlačových dát až po dropshipping.

Sdílejte článek dál

Další články