Chcete vytlačiť obrázky v čo najlepšej kvalite? Tak sa zamerajte na správne DPI rozlíšenie. Čo to vlastne znamená, v čom sa líši rastrový a vektorový obrázok alebo ako zmeniť rozlíšenie obrázku? Nielen to sa dozviete v našom článku.
Rozlíšenie DPI je anglická skratka dots per inch. V preklade teda body na palec. Pre lepšiu predstavu uvedieme, že jeden bod má 2,54 cm. Táto jednotka teda určuje, koľko bodov sa vojde do jedného palca. Okrem DPI sa používa aj jednotka PPI – pixels per inch.
Vo všeobecnosti platí, že čím viac bodov alebo pixelov obrázok má, tým bude kvalitnejší a ostrejší. Úmerne k rozlíšeniu obrazu sa zväčšuje aj veľkosť celého súboru.
Aby ste mali istotu, že sa obrázky vytlačia v tej najlepšej kvalite, mali by ste pamätať na správne rozlíšenie pre tlač. Minimálne rozlíšenie obrázka by malo byť 200 PPI. Odporúčame však obrázky do tlačiarne dodávať aspoň vo veľkosti 300 PPI. Pracujte s formátmi JPG, PNG alebo GIF. Ak to nie je nutné, obrázky vo vysokom rozlíšení neposielajte. Dokument by bol príliš veľký a zložito by sa s ním pracovalo.
Zmena rozlíšenia obrázka vám pôjde jednoducho v špeciálnych programoch na úpravu fotografií, ako je napríklad Photoshop. Ak chcete, aby mal obrázok vysoké rozlíšenie, ale menšiu veľkosť, stačí zmeniť mierku fotografie. To však platí len v prípade, že máte k dispozícii pôvodné obrázky vo vysokom rozlíšení.
Ak potrebujete zmeniť veľkosť fotografie napríklad preto, že ju chcete odoslať e-mailom, môžete zmeniť počet pixelov alebo rovno veľkosť obrázka. Vďaka tomu zmeníte aj rozlíšenie fotografie.
A ako zvýšiť rozlíšenie obrázka? To je zložité. Počet pixelov do fotografie nedoplníte – ak teda chcete, aby zostal ostrý. Ak viete, že budete chcieť so súbormi ďalej pracovať, požadujte vždy obrázky s vysokým rozlíšením, ktoré ľahko prispôsobíte konkrétnym požiadavkám.
Vektorová grafika je zložená z kriviek – vektorov. To znamená, že ju môžete ľubovoľne zväčšovať bez toho, aby došlo k strate kvality. Obrázok totiž zostáva stále ostrý, ale pritom vám nezaberie na disku príliš miesta. Vektorovú grafiku využijete napríklad pri tvorbe vizitiek, pečiatok, plagátov a ďalších reklamných predmetov. Najčastejšie používané formáty sú PDF, AI alebo PS.
Rastrový obrázok nie je takýto flexibilný, je totiž zložený z jednotlivých farebných bodov – pixelov. Jeho zväčšením by ste namiesto ostrej fotografie získali skôr štvorčeky. Pri rastrovej grafike pracujete vo formátoch JPG, PNG alebo BMP, používa sa teda hlavne pre fotografie.
Chcete si nechať vytlačiť fotky? Platí, že čím máte väčšie rozlíšenie fotografií pre tlač, tým kvalitnejšia tlač bude. To však závisí aj na ďalších faktoroch. Ak chcete vytlačiť obrázky vo vysokom rozlíšení, budete potrebovať kvalitnejšiu tlačiareň, ktorej cena je však, samozrejme, vyššia. S tým tiež súvisí vyššia spotreba tonera.
Pred zadovážením tlačiarne si však vždy premyslite, čo presne chcete na tlačiarni vytlačiť. Ak plánujete tlačiť len interné dokumenty, bude vám stačiť menšie rozlíšenie tlače. Pre tlač fotografií je najlepšie zvoliť tlačiareň s vyšším DPI.
A akú tlačiareň vybrať? Zatiaľ čo tlač na laserovej tlačiarni vás vyjde lacnejšie, na atramentovej tlačiarni zase oceníte živšie farby. Rozlíšenie tlačiarne závisí na niekoľkých aspektoch. Na atramentových sa rozlíšenie DPI spravidla pohybuje medzi 600 až 9 600, na laserových medzi 600 a 2 400.
Nie ste si istí, v akom formáte poslať tlačové dáta, alebo aké DPI rozlíšenie je pre vaše účely najlepšie? Ozvite sa nám. V Point4me vám radi pomôžeme.