Existuje toľko formátov papiera, že sa vám z toho môže zatočiť hlava. Poradíme vám, ako sa v jednotlivých typoch vyznať, aké sú rozmery papiera A4, A3 alebo A5. A okrem toho sa tiež dozviete, aký formát vybrať na plagáty, letáky alebo brožúry.
Medzi najpoužívanejšie formáty patria papiere z radu A. Môžete sa s nimi stretnúť napríklad na školských zošitoch, výkresoch či časopisoch. Hojne sa však používajú aj pri výrobe profesionálnych reklamných tlačovín.
Najväčším formátom z tohto radu je A0, ktorého celková plocha je 1 m². Rozmer A1 získate rozpolením papiera A0. A to platí pre všetky formáty – z A1 vytvoríte A2, z A2 vznikne A3 a rozpolením A3 vytvoríte A4. Princíp zostáva rovnaký aj pre ďalšie rozmery papiera.
Vždy platí, že papiere sa radia vzostupne od najväčšieho po najmenšie. Rozmery papiera A3 sú teda väčšie než A4 a, naopak, A6 je menší než A5 a podobne.
Aj keď je rad A pri tlači najpoužívanejší, nesmieme zabudnúť ani na rad papiera B. Pre túto skupinu platí rovnaký princíp ako pre formáty A – jednotlivé formáty sa radia od najväčšieho (B0) po najmenší (B8).
V porovnaní s radom A však majú väčšie rozmery. Napríklad papier B0 má plochu 1,41 m² a rozmery 1000x1414 mm, B1 má 707x1000 mm, formát B2 zase 500x707 mm. Aj tu platí, že preložením papiera napoly vznikne o rad menší formát.
Kde sa teda oplatí použiť papiere formátu B? Môžete po nich siahnuť pri tlači novín či kníh. Prevažne sa však používajú pri tlači na spád (alebo spadávku). Teda tam, kde potrebujete grafiku vytlačiť cez celý papier – až k jeho okrajom. Umiestnením spadávky sa vyhnete nežiaducim bielym okrajom. Celý princíp spočíva v tom, že sa grafika cielene tlačí na väčší papier, z ktorého sa potom požadovaný rozmer vyreže. Viac informácií o tom, ako pripraviť tlačové dáta, sa dozviete v našom článku na blogu.
Ak teda plánujete tlač na A3 či A4 až k okrajom, mali by ste pri výrobe vybrať B3 alebo B4.
Formáty papiera A alebo B sa síce využívajú najviac, nie sú však jediné. Na trhu existujú aj papiere typu C. Tie sa používajú na obálky. A ako sa v nich vyznať? Je to jednoduché. Do obálky rozmeru C4 sa bez problémov zmestí formát A4, do obálky C5 papier A5 a do obálky C6 tlačovina A6. Rovnaký princíp platí aj pre ďalšie formáty. Preto nemusíte mať obavy, že by ste sa pri výbere obálky pomýlili.
Pri tlači pohľadníc, voucherov, kariet alebo PF prianí je obľúbený formát DL (220x110 mm). Ten sa často využíva aj na obálky. Ide vlastne o papier A4 preložený na tretiny.
Chystáte sa na výrobu plagátov, tlač letákov alebo tlač kalendárov? Tak si dajte záležať na výbere konkrétneho rozmeru papiera. Zorientovať sa vo formátoch papiera vám vždy pomôže tabuľka alebo prehľadný zoznam.
Majte na pamäti, že aj keď častejšie narazíte na rozmery v mm, niektoré tlačiarne majú uvedené formáty papiera v cm.
V jednotlivých rozmeroch papiera ste sa už zorientovali. Teraz už len stačí poslať všetko do tlače. Pri každej kategórii na našom webe navyše pekne uvidíte, ktoré formáty sú pre dané tlačoviny najobľúbenejšie.
Nie ste si istý výberom konkrétneho typu? Ozvite sa nám. Radi vám pomôžeme s výberom správneho rozmeru a typu papiera pre vaše reklamné materiály.