Čo by ste mali vedieť o väzbe V2?

Lepená väzba V2 je ako stvorená na rôzne typy publikácií. Od katalógov až po učebnice a knihy. Poradíme vám, na čo si dať pri jej výbere pozor, ako môžete vytvoriť rozsiahlu tlačovinu a kedy sa oplatí investovať do povrchového zušľachtenia.

Čo je väzba V2?

Väzba V2 je mäkká. Vyznačuje sa tým, že jednotlivé listy sú poskladané za sebou a do chrbta obálky sú všetky listy vlepené. V2 väzba sa najčastejšie lepí PUR lepidlom alebo tavným lepidlom.

Lepená väzba V2 je kvalitná, a preto je vhodná aj pre väčšie publikácie. Ešte pred tým, než nanesieme lepidlo však treba jednotlivé stránky správne zložiť. Chrbát následne frézujeme. Vďaka tomu je väzba pevnejšia.

Potom už stačí zahriať lepidlo a ešte horúce naniesť na celý chrbát. Počas nasledujúcich hodín lepidlo stvrdne. Väzbu V2 len tak niečo nerozlepí.

Kedy siahnuť po lepenej väzbe V2?

Čo je to väzba V2, už viete. Kedy ju však použiť? Jej veľkou výhodou je to, že môžete bez obáv vytvoriť aj tlačoviny väčšieho rozsahu. A to zvyčajne až do šírky chrbta 5 cm. Skvele sa hodí napríklad na katalógy, brožúry, časopisy alebo dokonca knihy a učebnice.

Na druhej strane má V2 väzba aj nevýhody. Vzhľadom na jej spracovanie sa často nedá dokonale otvoriť. Pri návrhu grafiky preto treba s týmto obmedzením počítať. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že by si čitatelia nemohli text alebo ilustráciu úplne pozrieť. A vaši zákazníci by sa tak nemuseli dostať k dôležitým informáciám.

Ak premýšľate, či pre svoju publikáciu použiť väzbu V1 alebo V2, máme pre vás tip. Šitá väzba V1 je vhodnejšia na tenšie publikácie s maximálne 64 stranami. Lepenú väzbu V2 môžete, naopak, bez problémov použiť aj na publikácie, ktorých rozsah začína na desiatkach strán. Štandardne vyrábame tlačoviny v rozsahu 48 až 240 strán.

Knižnú väzbu s mäkkou obálkou ponúkame v rôznych formátoch papiera – od rozmeru 215x275 mm cez A4 až po A5 alebo A6. Ak máte špecifické požiadavky, ozvite sa nám. Radi vám vyrobíme brožúry na mieru.

Mat, alebo lesk? To je, otázka

Pri knižnej väzbe si môžete objednať aj povrchové zušľachtenie v mate alebo lesku. Ak máte obmedzený rozpočet, odporúčame sa zamerať aspoň na úpravu obálky. Prvý dojem predáva. Obálky vyrábame najčastejšie z kriedového papiera s gramážou 200 až 300 g/m² v mate alebo lesku. Pri listoch máte na výber z rôznych druhov materiálu – od ofsetového papiera 80 g/m² až po 150 g/m². Najobľúbenejšia kombinácia je obálka s gramážou 250 g/m² a lesklými listami s gramážou 115 g/m².

Ak sa chystáte na výrobu tlačovín s väčším množstvom fotografií, siahnite po lesklom papieri. Matný papier sa, naopak, hodí na textové publikácie. Na lesklom papieri by mohli byť niektoré pasáže pri jasnom svetle horšie čitateľné.

Vytvorte si profi tlačoviny u Point4me

Nie ste si istí, ktorá väzba je pre vaše publikácie najlepšia? Poradíme vám s výberom vhodného riešenia, aby bolo všetko podľa vašich predstáv.

Či už sa pustíte do výroby učebníc, kníh alebo rozsiahlych katalógov, ozvite sa nám. Radi vám vytvoríme tlačoviny aj na mieru

Sdílejte článek dál

Další články