Druhy papiera: Ktorý z nich vybrať na tlač reklamných materiálov?

Natieraný, nenatieraný, lesklý či matný… Existuje veľa druhov papiera. Nie ste si istí, ktorý z nich pre reklamné tlačoviny vybrať? Poradíme vám. Zatiaľ čo jeden sa hodí na tlač plagátov, kalendárov a vizitiek, po inom je dobré siahnuť pri tlači formulárov, katalógov alebo napríklad cenníkov.

NATIERANÝ, ALEBO NENATIERANÝ?

Papiere sa rozdeľujú na základe viacerých špecifikácií. Tou hlavnou je, či je papier natieraný alebo nenatieraný. Práve tento faktor rozhoduje, na čo je vhodné ho použiť.

Nenatierané papiere sú ofsetové. Natierané, naopak, kriedové. Tie môžu byť navyše natierané jednostranne alebo obojstranne – opäť podľa toho, na čo majú byť použité. Jednostranne natierané papiere sa používajú napríklad na tlač pohľadníc. Zatiaľ čo jedna strana má pôsobiť luxusným dojmom, na druhú potrebujete písať. A to sa nedá na kriedový papier. Tým sa však možnosti povrchových úprav nekončia. V našej ponuke nájdete matný aj lesklý kriedový papier.

KEDY SIAHNUŤ PO (NE)NATIERANOM PAPIERI?

Na tlač časopisov a podobných publikácií sú obľúbené natierané papiere, ktoré tlačovinám dodávajú profesionálny vzhľad. Kriedové papiere sú tiež odolnejšie proti rôznym nečistotám a vlhkosti. V porovnaní s nenatieranými papiermi nie sú také savé. Tlač obrázkov na kriedové papiere je však vhodnejšia – grafika je na týchto papieroch totiž ostrejšia.

Možnou nevýhodou natieraných papierov je to, že na ne nie je možné písať atramentovým perom. Ak teda potrebujete tlačovinu využiť napríklad ako formulár alebo obálku, siahnite po nenatieranom papieri. Nenatieraný ofsetový papier bude skvelá voľba aj na tlač jedálnych lístkov, menu alebo lacnejších vizitiek.

Myslite však na to, že tento typ papieru viac saje. To znamená, že napríklad pri tlači obrázkov treba väčšie množstvo atramentu. Tento typ papiera tiež nie je taký odolný ako kriedový papier. Na druhej strane vychádza tlač na nenatieraný papier cenovo výhodnejšie.

AKÉ PAPIERE SÚ NAJOBĽÚBENEJŠIE?

Druh papieru je rozsiahla kapitola. Aby sme vám pomohli sa v nich orientovať, vybrali sme pre vás tie najobľúbenejšie. Ktoré to sú?

Na tlač vizitiek, novoročeniek, darčekových voucherov, ale aj obálok brožúr s väzbou V1 a väzbou V2 siahnite po (obojstranne natieranom) kriedovom papieri s gramážou 300 g/m². Na tieto účely sa hodí matný papier.

Chystáte sa na tlač reklamných letákov, vnútorných listov brožúr s väzbou V1 a V2, stolných kalendárov alebo plagátov, ktoré chcete vylepiť? V tomto prípade zvoľte kriedový papier s gramážou 115 g/m² – v mate.

Skladané letáky, katalógy, ponukové listy alebo letáky vložené do časopisov a brožúr… Na tieto tlačoviny sa hodí obojstranne natieraný papier s vyššou gramážou – 150 g/m². Lesklý papier navyše skvele zvýrazní farby.

Vyberáte papier pre obálky katalógov, plagátov na stenu, certifikátov alebo nástenných katalógov? Tak sa vám oplatí tlač na lesklý kriedový papier s gramážou 200 g/m². Pôsobí luxusným a reprezentatívnym dojmom.

Zatiaľ čo matné alebo lesklé kriedové papiere sú ideálne na tlač propagačných materiálov, pri listových papieroch, cenníkoch a poznámkových blokoch je lepšie siahnuť po nenatieranom ofsetovom papieri. Skvele vám postačí gramáž 90 g/m². Do domácich a kancelárskych tlačiarní vám postačí bežný kancelársky papier s gramážou 80 g/m².

OD VIZITIEK AŽ PO REKLAMNÉ TAŠKY

Pri výrobe reklamných materiálov nezabudnite aj na papierové tašky s logom firmy. Do nich môžete vložiť všetky propagačné predmety. Taška z kraftového papiera navyše môže poslúžiť aj ďalej, a tak vám urobí reklamu aj mimo veľtrhu alebo pracovnej akcie.

Okrem reklamných tašiek môžete tlač na kraftový papier využiť aj pri výrobe poznámkových blokov, letákov alebo baliaceho papiera. Pre svoj originálny vzhľad sa však hodí aj na pozvánky, vouchery alebo vizitky. Recyklovaný papier je trendy na rôznych tlačovinách. Má špecifickú – hrubšiu – štruktúru a vyššiu gramáž. A tak je zaujímavý na pohľad aj na dotyk.

Či už chcete, aby mali vaše tlačoviny originálny dizajn, alebo chcete dať zákazníkom najavo, že vám na životnom prostredí záleží, kraft je ideálna voľba. Tlačou na recyklovaný papier preto určite neurobíte chybu.

CENNÍKY, REKLAMNÉ PLAGÁTY A VYŠPERKOVANÉ VOUCHERY

V Point4me si poradíme aj s tlačou rôznych typov reklamných materiálov – od ročeniek cez letáky až po pozvánky a oznámenia. Splníme aj tie najnáročnejšie požiadavky a postavíme sa čelom tým najťažším výzvam. Tak sa ozvite!

Sdílejte článek dál

Další články