Kalibrácia monitora: Všetko, čo by ste mali vedieť

Keď pred seba postavíte dva rôzne monitory, možno si ani nevšimnete, že majú rozdielne farby, alebo tomu nebudete prikladať príliš veľkú váhu. Profesionálnym fotografom, grafikom a ďalším špecialistom však tieto rozdiely môžu spôsobiť veľké problémy. Potrebujú, aby boli farby čo najpresnejšie. A práve z tohto dôvodu je dôležité myslieť na kalibráciu monitora.

Prečo je kalibrácia monitora dôležitá?

Ak používate monitor na bežné kancelárske činnosti alebo na sledovanie seriálov, nemusíte si s kalibráciou monitora robiť starosti. Naopak, v prípade, že monitor potrebujete na úpravu fotografií, videí či iné grafické práce, je farebná kalibrácia monitoru na mieste.

Vďaka tomuto procesu totiž nastavíte farby, aby sa čo najviac približovali požadovanému ideálu. Môžete sa pohrať s teplotou farieb, svetlosťou či kontrastom. Na neskalibrovanom monitore, naopak, uvidíte nepresné farby. Môže se tak stať, že sa klientovi, ktorému pošlete výsledné fotografie, farby zobrazia úplne inak. A prekvapenie tiež môže nastať, keď fotografie vytlačíte.

Ak sa podobným problémom chcete vyhnúť, na kalibráciu farieb monitora určite nezabudnite.

Ako na kalibráciu farieb monitora?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dá monitor kalibrovať. Najlepší spôsob je pomocou špeciálnej kalibračnej sondy. Tú pripojíte, nastavíte podľa návodu a kalibrácia sa môže začať.

Veľkou výhodou tejto metódy je to, že je naozaj presná. Kalibráciu farieb monitora môžete zveriť buď špecialistovi, alebo ju môžete urobiť aj sami. Ak sa prikloníte k druhému variantu, dajte si záležať na výbere kalibračnej sondy.

Druhou možnosťou je kalibrácia farieb monitoru bez sondy. Táto metóda je však nepresná. Aj keď môžete niektoré nastavenia na monitore urobiť ručne, nikdy nebudete mať záruku, že sa vám to podarilo nastaviť správne.

Existujú dokonca aj programy, ktoré ponúkajú kalibráciu monitora online. Aj tu by ste však mali byť obozretní. Ak si na nastavenie monitora netrúfate, je lepšie monitor zveriť do rúk profesionálov. Tí presne vedia, na čo sa treba zamerať.

Niektoré monitory majú dokonca zabudované kalibračné sondy. S kalibráciou farieb si tak nemusíte robiť starosti, robí sa automaticky. Cena takýchto monitorov je však naozaj vysoká.

Kalibrácia monitoru a tlačiarne: Myslite na ne

Ak chcete, aby boli fotografie či iné výstupy naozaj verné ideálu, nezabúdajte na kalibráciu monitora a aj tlačiarne. Pri kalibrácii tlačiarne sa tiež oplatí obrátiť sa na odborníkov.

Vďaka tomu nebudete prekvapení prípadným rozdielom medzi digitálnymi a vytlačenými fotografiami.

A potom už len stačí vytlačiť

Len čo bude kalibrácia monitora a tlačiarne hotová, už vám nič nebráni v tom, nechať si vytlačiť reklamné materiály. Tlač reklamných materiálov, ako sú letáky, brožúry, karty alebo kalendáre, však radšej nechajte na profesionálnej tlačiarni. Budete tak mať istotu, že budú vytlačené presne podľa vašich predstáv.

Potrebujete poradiť, ako na vizitky či ako vytvoriť svadobné oznámenie, alebo ako vybrať správnu gramáž papiera? Prečítajte si naše ďalšie články.

Sdílejte článek dál

Další články